Ticho lesa

  • Opäť je to Ticho lesa, ktoré mi nedovolí byť ticho. Akonáhle pribudol od Jedinečného zápis desiatky Ticho lesa, mal som 100 chutí napísať, že pochybujem o zvolenej klasifikácii. Ovládol som sa.  Dal som si ale za úlohu, že cestu omrknem osobne a potom budem mudrovať.  

Opäť je to Ticho lesa, ktoré mi nedovolí byť ticho. Akonáhle pribudol od Jedinečného zápis desiatky Ticho lesa, mal som 100 chutí napísať, že pochybujem o zvolenej klasifikácii. Ovládol som sa.  Dal som si ale za úlohu, že cestu omrknem osobne a potom budem mudrovať.  

Bol som, videl som, skúsil som. Ako som predpokladal, Jedinečný nesklamal ani tentokrát. Už z chodníka som vyhlásil, že takýto kvak nemôže byť 10. Na otázku “Prečo?” som hneď odpovedal:  

„Jednoducho na to nemá parametre. Celý problém má 4,5 metra, je to skoro kolmé a vidno tam chyty.“ V tom momente som sám sebe hodil rukavicu.  

Caption of the figure above.

Prvý nález prebehol celkom rýchlo. Spravil som všetky kroky okrem jedného. Treba si zo začiatku vybrať, do ktorých rajbasových stupov bude človek na spoďákoch tlačiť, aby to pekne fungovalo. Po úvodnom bouldri je obrovská polica a potom pekné lezenie v platničke, niečo okolo 7.  

Cestou dole som spravil aj ten jeden zvyšný krok a bolo mi ešte jasnejšie, že 10 ani náhodou. Teoreticky som to mohol a mal vyliezť na druhý pokus, len som nemal pri obúvaní zahlásiť: „Ak to teraz pošlem, bude to za 9.“  

Teplo, vlhko, sekunda zaváhania, či uvedomenie si skutočnosti, že necvaknutím druhého nitu hrozí zem... Alebo za tým bola myšlienka, že to nemôžem teraz predsa poslať, veď to bude len 9 :) . Teraz už viem, že na konci bouldru som podcenil výber stupu, ale všetky ostatné dôvody k tomu svojou mierou prispeli. Ako to v mnohých prípadoch býva zvykom, dostaneš svoju šancu, ale keď ju premrháš, tak sa počítadlo pokusov roztočí a nevieš sa dostať ani len tam, kde si bol nedávno.  

Áno, pribúdajúca vlhčina, pribúdajúce šero lesa, minútové pauzy, tlak na seba samého... Musel som sa včera vrátiť. Teplota ešte vyššia, vlhčina brutálna a napriek tomu sa to podarilo. Prečo to píšem? Asi preto, že si chcem sám pred sebou ospravedlniť, že klasifikáciu upravím až na 8a. Možno preto, že keď niekto príde v lepšej podmienke a dá 9, nebudem protestovať :) . A možno pre Jedinečného, aby už konečne vyliezol zo svojej ulity a pokúsil sa o záchranu seba samého.  

Môžeš naďalej vyhľadávať rokmi zabudnuté nezaujímavé projekty a navrávať si, že si po 20-tich rokoch prvý a Jediný, komu sa to podarilo, po 20-tich rokoch pokusovania ostatných. Chlapci to navŕtali, skúsili a zavialo ich inam. Alebo vylez z okresu a keď tak rád prezentuješ a podsúvaš všetko staré, tak odporúčam Jelenec, alebo Harmanec. Stačí stará krátka bouldrová 9, najlepšie od Jožka Lovása, prípadne od Paliho Packa, a budeš hneď v obraze, či si desiatkový lezec :) . Vlastne ušetrím Ti peniaze a čas. Nie, desiatky Tvoje cesty nie sú a ani nikdy neboli. Len si nevyber Jazveca, to je taká „mäkotka“ :) .  

Na záver len toľko. Na skale sa už vyníma krásny nový nápis aj s číselkom 10, tak Ťa len chcem požiadať, aby si sa opäť neuchýlil k výrobe nepravdivej tabulečky. 

Riči

Komentáre (6)

Ticho lesa

13.09.2023 18:33:01
Anonym -

To čo píšeš hore ani nepotrebuje komentár. Sme to aj trochu tušili že to je nejak tak. Skôr nás zaujíma kde zmizli pôvodné články a diskusia.

Ticho lesa

13.09.2023 19:52:35

Keďže končí tento rok výnimka pre Beckov, tak som bol zástupcom Jamesu požiadaný, aby som článok stiahol. Údajne sa postarajú, aby sa ďalej nepokračovalo v tej činnosti, na ktorú som poukazoval. Vraj vyzvú dotyčného, aby vrátil veci do "pôvodného" stavu. Neočakávam, že sa to bude týkať aj klasifikácie, ale aj polovičný úspech z dvoch tém v článku, bude malým víťazstvom. Som zvedavý, ako to dopadne.

Ticho lesa

17.09.2023 15:46:47
Anonym - Zavaky

4,5 m to by mohol byť aj taký jemne vyšší boulder? Alebo je tam ešte nejaká omáčka okolo toho?

Ticho lesa

19.09.2023 15:39:20

Pridal som fotku. Po tú čiaru som vedel kefkou čistiť stupy. S bouldermatkami by sa to dalo. Potom z police 3 istenia v technickej platni. Aj to by sa dalo, ale podľa mňa, to za to nestojí. Na č. 10 som rozpučil maglajz, nemohol som sa na to dívať :)

Ticho lesa

20.09.2023 16:35:00
Anonym -

Variant č. 1. Gratulujem k famóznym výkonom, očiarkať celú stenu, označiť si každý chyt a stup a to aj v deviatkovej ceste!!! a potom to dať ,, PP ´´! ,to je výkon hodný profesionála, obzvlášť keď občas lezúci amatéri to dali bez označených chytov, kefovania a ,, RP " ! , a aký je rozdiel medzi týmito dvoma typmi prelezov, sa dá dozvedieť na každom základnom kurze lezenia. Viac ako 1,5 mesiaca sa mi z rôznych dôvodov nedalo liezť, tak teraz znovu začnem, mám ďalšie projekty, tak môžeš začať brúsiť kriedu na značenie chytov, na ďalšie druhotriedne prelezy. :-) Takže asi toľko môj slabomyseľný komentár, k slabomyseľnému príspevku, no a ďalej už normálne: Variant č. 2. Ani jeden z nás, už z pozície ,, výrobného čísla ", neposunie hranice lezenia ďalej. Každý je v niečom dobrý a v niečom ,,debil", nikto nie je dokonalý stroj, normálne by malo byť, aby sme sa na verejnej platforme bavili, čo pekné si vyliezť, ako po 50-ke trénovať, lebo systém tréningu pre 20-ročných sa na nás aplikovať nedá, vymieňať si skúsenosti, a možno byť inšpiráciou pre ostatných. Času je veľmi málo a na lezenie obzvlášť, nikto z nás tu nebude večne, ani táto web, platforma, a o pár rokov po nás neštekne ani pes a nikoho nebudeme zaujímať, možno si niekto spomenie na dvoch starých ,,magorov", ktorí nevedeli spolu komunikovať a vzájomnú obmedzenosť vyťahovali na verejnosť. Myslím, že namiesto tohto primitivizmu, by sme mali ísť príkladom, hlavne mladším, a neučiť ich ako stupňovať nevraživosť, (takých príkladov majú v bežnom živote až až), ale učiť ich že sa dá vrátiť aj k normálnej osobnej vecnej komunikácii, skľudneniu hormónov a upokojeniu konfliktu. Nemusíme si zrovna hneď padať okolo ramien, ale jednoducho obrátiť list a vecne a hlavne bez emočne a bez vplyvu tretích strán ( každý máme okruh priaznivcov, ktorí nie vždy vedia poradiť v duchu nášho vnútra), viesť normálny osobný dialóg, bez zabávania verejnosti, tel. čísla na seba stále máme. No a nakoniec ani jeden z nás nemôže poprieť, že sme spoločne prežili istú časť, ako lezezkého, tak súkromného života, ktorý nebol plný konfliktov. Skús si tieto riadky nechať prejsť hlavou, zamyslieť sa čo je pre teba hodnotnejšie, či primitivizmus spadajúci k variante č. 1. , alebo pokoj, komunikácia a návrat k normálu. Ak zotrváš v prvom variante č. 1, tak mi ťa bude len ľúto, nebudem sa na teba hnevať, len budem veriť, že raz na to prídeš ako sme nezmyseľne mrhali časom a hrali sa na piesku kto je lepší, ( čo je verejnosti úplne jedno), chleba s toho lacnejší nebude, no nechám ťa v tom samého, ak budeš schopný prejsť do variantu č. 2, budem si to vážiť a tešiť sa, že vieme, obnoviť stratené, dať pozitívny príklad a riešenie pre iné koflikty. Prajem ti veľa pekného lezenia, Roman.

Ticho lesa

21.09.2023 21:49:42

Opäť si to prekrútil, snažíš sa to presmerovať do osobného sporu a k téme ani čiarka. Vôbec nepotrebujem s Tebou súperiť, o to tu vôbec nejde. Len som chcel, aby si už konečne začal používať klasifikáciu, ako my všetci ostatní. Čo myslíš, kto vie reálnejšie určiť klasifikáciu cesty? Profesionál, čo lezie "každý deň", po celom svete, ako o mne tvrdíš, alebo amatér, čo lezie 3x za mesiac a len v okrese? To je všetko. O nič iné nejde. Úplne jednoduchá základná vec, ktorú lezec väčšinou má prirodzene v sebe a nemusí ísť ani na základný kurz. Variant č.3: Daj svojim cestám a prelezom reálnu obťažnosť, začni ju odteraz používať, odstráň tabuľky a všetko bude OK. Pridám aj ja trochu humoru. Používam magnézium, nie kriedu a preto sa mi to možno zdá všetko o toľko ľahšie. Riči

Nový komentár

Ochrana proti spamu
jedna +šest = Prosím, počkajte. Overujeme, že ste to vy ...