Články > Novinky

Novinky

Spolu 1633 v 164 strankach.

Slováci úspešní na Európskom poháre mládeže

Cez víkend boli mladí slováci úspešní na EYC v Dornbirne. Vanda Michalková si medzi 37. dievčatami odniesla broznovú medailu, a darilo sa aj Peťovi Kuricovi, ktorý sa dostal medzi 47 chalanmi do finále a doliezol si pre 6. miesto. Pavel Kratochvíl si v rovnakej kategórii vyliezol 36. miesto.

Kompletné výsledky IFSC

.


Pišta Bednár: 8A+/B prvoprelez

Pišta Bednár sa znova dostáva do formy. NaTurniskách preliezol dlhoročný projekt Jeňa Buráka - bouldrový traverz Posolstvo z podsvetia, 8A+/B. Video z prelezu a autorov komentár nájdete vnútri článku. Máme na slovensku okrem 8B od Adama Ondru ťažší boulder? Píšte do komentov!


Miška Izakovičová:10- medzi operáciami

Z cyklu veľmi občasné novinky: Miška Izakovičová medzi dvoma operáciami nohy stihla v rámci rehabilitácie zopakovať Horských strelcov, 10- na Alternatívke a to jej obľúbeným spôsobom - posledným možným pokusom pred koncom sveta. Viac o tomto zaujímavom príbehu sa dočítate v jej blogu Zranenia - Depresia alebo motivácia.


Tomáš Plevko: 8c vo Flatangeri

Tomáš Plevko je momentálne vo Flatangeri, kde samu podarilo preliezť už druhé tohtoročné 8c - Muy Verdes. Už v marci si pripísal známy Talk is cheap, 8c v Mišej Peči. Pekne našlápnutá sezóna!


Veľmi vydarený začiatok sezóny

Posledné dni boli priam naplnené parádnymi prelezmi tak doma, ako aj v zahraničí. Lezecké média sa zamerali hlavne na senzačný prvý ženský prelez obtiažnosti 9a+, o ktorý sa postarala devätnásťročná Margo Hayes prelezom super-klasiky La Rambla.
V slovenskom lezení sme však takisto zažili zlomenie hranice, keď
Vanda Michalkova ako prvá slovenka preliezla cestu obtiažnosti 8c, T-1 Full equip v španielskej Oliane. K jej výkonu sa pridal aj Pavel Kratochvíl, keď v tej istej oblasti preliezol Mon dieu 8a+ a Mishi 8a. Tomáš Plevko sa takisto hecol, keď po kope driny preliezol v Mišej Peči svoj projekt Talk is Cheap 8c. Mlaďasi majú poriadne dobrý štart do sezóny!
Ani my starší sme sa však nenechali zahanbiť. Lezec s prezývkou "Sowa" preliezol na východe cestu Boulder skok direct za 8a/a+,
Peter Jochec poslal známu cestu Mrtvaški ples 8b v Mišej Peči, Martin Matúška si zvýšil maximum a zároveň pridal prvé opakovanie prelezom Rodinného štastia 10+/11- na Belej a za seba (Andrej Capko) môžem skromne dodať prelez cesty Olymp-variant 10- na Súľove.
Z vreca s bouldrami sa tiež čosi vysypalo -
Peter Gašiak preliezol kompresnú stropovicu Ozembuch 8A na Končitej, Oli Vysloužil si na Merkensteine vyliezol Teslu 7C a Riči Nyéki si z Velej priniesol prelez Žlutého rákosníka 7C.
Začiatok sezóny je teda naozaj parádny, všetkým gratulujeme a želáme každému hodne sily a motivácie do vlastných projektov!

Naši na MS v ľadovom lezní vo FR

Výsledky muži obťiažnost(73 účastníkov):

  • Kuric, Suchý, Radovský 41.miesto
  • Svingal 51.
  • Černý 59.
  • Minarik 65.
  • Frastia 70.
  • Luby 73.

Výsledky ženy obťiažnost (33účastníkov):

  • Šoltésová 28.miesto

Ľadový maratón v Slov. raji

14.1. sa v Slovenskom raji uskotočnilo niekoľko zimných lezeckých súťaží a tu sú výsledky.

Slovenský pohár v drytoolingu 4.kolo

Muži:

1. A. Zvara

2. E. Fraštia

3. M. Černý

Ženy:

1. M. Šoltésová

2. D. Šulcová

3. K. Slivová

Ľadový maratón:

Muži

1. Korenko / Michaľak

2. Černý / Golec

3. Koczka / Sedlák

Ženy:

1. Poganyová / Bernátová


Októberfest

Je tu november – kosa, dážď, fujavice a kde-tu už aj sneh. To sú neklamné známky toho, že „Winter is coming“ a skalná sezóna sa pomaly, ale isto blíži ku koncu. Október bol však ešte mesiacom dobrého trenia a priniesol aj viacero hodnotných prelezov, ktorých sumár sa dozvieš po rozkliknutí!


Edu Marin zopakoval WoGu, 8c

V roku 1997 vynitoval Rätikonský špecialista Beat Kamerlander viacdĺžkovku WoGu, 8c, ktorú pomenoval na počet legendárneho Wolfganga Gullicha, ktorý zomrel pri autonehode, keď sa vracal z nakrúcania filmu Clifhanger. Túto cestu pred pár dňami zopakoval španiel Edu Marín, video dokumentujúce preley z úchvatnými horskými scenériami nájdete vnútri článku. Edu sa ceste venoval dva mesiace, a je to len druhý prelez tejto cesty. O prvý prelez sa postaral Adam Ondra ešte v roku 2008.


Slovensko má cestu obtiažnosti 9b

Zaprášená vlhká tmavá skalka lokálneho významu - Alternatívna stena - sa nečakane dostala do pozornosti svetových médií. Adam Ondra tu vyliezol jeden z projektov a Slovensko dostalo svoje prvé 9b - Robin Úd.

V klenbe Robina Úda ešte začiatkom tisícročia miestni borci Juraj Poděbradský a Maroš Škvarka navŕtali niekoľko vizionárskych projektov. Jediný z nich sa doteraz dočkal prelezu  - C`est la vie, 8c+ v roku 2002 po dlhšom skúšaní vyliezol Pólo Kořán. Opakovaniam cesta napriek návštevám silných junákov z rôznych končín odolávala. Až v októbri 2016 ju bravúrnym štýlom (OS) zopakoval  Adam Ondra. O ostatných dvoch projektoch v klenbe sa traduje, že sú výrazne tažšie. To potvrdil aj Adam, ktorý práve vyliezol ďalší z nich pod názvom Robin Úd, 9b. Ostávajú ešte dva nevylezené pripravené projekty - Pršut a Jean-Pierre. Klenba Robina Úda je však vyberavá, cesty sú často mokré, čakanie na dostatočne dlhú periódu sucha zatiaľ odradilo nejedného skúšača C`est la vie. Krátke video Adama z Klenby nájdete tu.

Spolu 1633 v 164 strankach.