Skala - Klinkovica (V.Krtíš)

Pred lezením skontrolujte aktuálny zoznam výnimiek a obmedzení na stránkach SHS James.
Prehľad
Štát: Slovensko
Región: Bansko bystrický kraj
GPS:
Hodnotenie: 3.2
Typ: Skalky
Materiál: Zlepenec
Popis:

 
 
 
 
   Lezenie na Klinkovici je špecifického charakteru. Skala je miestami pevná, miestami  lámavá, istenia sú morálovejšie. Je nutné prípadne použiť friendy alebo vklínence, niektoré výstupy si to priamo vyžadujú. V cestách sú nity, borháky a skoby. Väčšina ciest je bouldrového charakteru s potrebnou dávkou sily a vynaliezavosti. Kvalita skaly je premenlivá, pri lezení je treba byť opatrný a  nepodceňovať klasifikáciu ciest ako aj ich výšku. Odmenou sú zaujímavé skúsenosti z lezenia v novej oblasti, nového materiálu skaly a nevšedného prostredia. Schémy sú rozdelené do sektorov, ale v podstate ide o "jednoliatu skalu", v minulosti slúžila ako zdroj stavebného materiálu na stavbu obydlí, čiže ako lom. Žiaľ, na skale sú aj nevhodné stopy po činnosti človeka. Desaťročia sa tu už neťaží kameň, a tak z nej "ťažíme" lezecké zážitky hlavne my. 
 
   Skala je odistená borhákmi, nitmi, skobami. Prvé istenia sú umiestnené väčšinou od výšky 3 – 4 m, v cestách je po 3 až 5 kusoch istiacich bodov vrátane zlaňovacieho. Výška najvyššej cesty je okolo 15m. Skala je miestami lámavá a drolivá. Lezenie je bouldrového  charakteru po škrabkách, špárach, kameňoch - s nohami na trenie, so stupmi po poličkách, mikrostupoch, hrankách a obliakoch. Najvýhodnejšie obdobie na lezenie je jar, jeseň prípadne aj leto (v podvečerných hodinách). Oplatí sa prísť na jeden deň, prípadne prespať priamo pod skalou pri ohníku. Prosím udržiavajte poriadok a odpadky odneste so sebou, aj keď to niektorí obyvatelia mesta evidentne nechápu. Keď budete mať cestu okolo, určite sa zastavte. 
 
 
 
 
 
 
 
 
Tento rok (2012) boli osadené a doplnené nové istenia, ďalšie sa chystajú. Týmto chcem poďakovať Jamesu a chalanom (Kazo, Fero) za materiálovú pomoc a ochotu podporiť aj  menej známe oblasti. 
 
 
 

 

 

Prístup:


 
     
    Poloha mesta Veľký Krtíš je z komunikačného hľadiska výhodná. Nachádza sa na trase Lučenec - Veľký Krtíš - Levice. Od štátnej hranice s Maďarskou republikou na juhu okresu, hraničného prechodu Slovenské Ďarmoty - Balassagyarmat, je mesto vzdialené 17km. Kataster mesta je ohraničený na severe lokalitou Dúbrava, na juhu Hlavy a najvýchodnejšie vymedzuje územie línia Stracinského potoka, s miestnou časťou Hlboké. Najzápadnejšie ohraničuje územie línia v smere Ostrý vrch a Klinkovica.

   Lezecký terén tvorí skalné bralo nad mestom V. Krtíš, časť IBV Západ, ktorý je oddelený od zvyšnej časti mesta prirodzenou hranicou Krtíšskeho potoka.

 

Mapa
Kedy sa lezie
Obtiažnosť prelezov