Degustácia Tatranskej Žuly

  • Nie som vinár a tak poznám len šesť druhov vína – dobré, zlé, červené, biele, zadarmo a za peniaze. Každopádne o víne a jeho degustácií som sa cez letné prázdniny naučil veľa. Dlhé večery na táborisku v Bielovodskej s dobrou partiou boli základom k tomu, aby sme popri víne ochutnali aj našu kvalitnú tatranskú žulu. A ako dezert chutila vynikajúco. Tu je pár receptov.

RYSY – V stena, cesta Beneš/Prudil z roku 1982 (pôvodne V+/A2), voľne VI+ (OS)

Táto cesta je ako víno. Akurát tu platí, že čím vyššie, tým krajšie je lezenie. Nástup je čistým alpinizmom v nie najpevnejšej skale s úsekmi za IV, ale potom to príde. Nádherná skala vymytá vodou s kľúčovým miestom v 60m dĺžke v platni za VI+. Za odmenu sa oplatí doliezť až na vrchol, kde vás už vítajú turisti s aparátmi v rukách.

Caption of the figure above.
Východná stena Rysov

RUMANOV ŠTÍT – SV stena, cesta Tatarka/Flejberk z roku 1972 (pôvodne V/A1), voľne VI (OS)

SV stena Rumaňáku je fakt veľká. K 13 dĺžkam cesty si treba prirátať ešte ďalších 9 dĺžok na vrchol IV-V. Ale cesta je to nádherná, v pevnej skale a kľúčové miesta sú len takým milým boulderingom cca. 400 metrov nad zemou. Samozrejme aj v previse.

Pozn.: Zostupovali sme späť na táborisko v Bielovodskej cez Rumanovo sedlo, terasu Galérky, Pustú lávku, z čoho nakoniec bol riadny alpinizmus.

Caption of the figure above.
  SV stena Rumaňáku

PUSTÁ STRÁŽ – SV stena, varianty ciest Pravého piliera voľne VIII (PP) a Žltých platní VIII- (AF, pozn.mokré)

Táto stena nám padla do oka pri zostupe z Ťažkej doliny. Logické a ťažké línie medzi limbami. Asi tak by som definoval naše pôsobenie v tejto stene. Liezli sme tu dve cesty, vlastne dva nové varianty. Prvý variant je previsnutá špára pravého piliera. Kľúčových je 30m (3. dl). Najskôr technická platňa (ponechané 2 skoby) a potom strmo po žabách až do madla obt.VIII. Je tu lepšie zakladať až pod sebou, keďže dobré žaby sú len na miestach istení.

Caption of the figure above.
  Pustá stráž, náš variant previsom

Caption of the figure above.
  Širočina na Pustej

Týmto variantom sme doliezli priamo pod klasiku Drlík/Pelc a ňou vyliezli na vršok. Pripomínam, že to ešte vôbec nebolo zadarmo. Traverz pod veľkou strechou a boulder cez strechu vraj za VII- dá riadne preveriť.

Druhý variant cez pravý previs Žltých platní je hádam jedno z najkrajších lezení tu na Pustej a možno aj v Tatrách. 40 metrová dĺžka v previse, po madlách ktoré sa postupne stratia a ostane na výber buď otvorená špára alebo silový boulder. Všetko za VIII- alebo nič. Zatiaľ to máme len AF, keďže nás čas tlačil k zostupu pred búrkou.

Caption of the figure above.
  Žlté platne na Pustej

GALÉRIA GANKU – SZ stena, priamy variant Lapinského komína (r.1944), voľne VIII- (OS)

SZ stena Galérky je moja najobľúbenejšia stena v Tatrách. Pekné strmé cesty, pevná skala, krátky nástup, dlhý zostup :-)

Cesta Lapinského je klasika, ktorú sa oplatí vyliezť. Väčšinou je mokrá, ale dá sa. Veď ako by klasik povedal – v komíne nespadneš.

My sme túto cestu napriamili novým, logickým 40m variantom, keďže na jednom mieste táto línia prudko odbáča doprava. Čiže opäť som ostal verný špáre, veď je to jeden dlhý chyt a tak štvrtá dĺžka môže viesť aj tenkou previsnutou špárou, kde kľúčovým momentom je založená žaba pravej ruky, ľavačka drží chytík v previse a z tohto miesta sa treba nejako pohnúť ďalej do komína. Fakt pekné lezenie.

Caption of the figure above.
  Galérka, Čierna platňa

GALÉRIA GANKU – SZ stena, Čierna platňa z roku 1999, (pôvodne 7/7+ AF), voľne VII (OS)

Ten kto má rád tvrdšiu klasifikáciu, morálové lezenie, istenie po veľmi starých skobách s možnosťou vytrhnutia úplne všetkých, nečitateľné lezenie a zábavky typu zatĺkanie skôb z lezeckej polohy (väčšinou z nejakej malej lišty) a samozrejme lezenie v platni, tak tu je tá pravá cesta. Vitajte v Čiernej platni, dávajte si pozor a hore zdar!

Caption of the figure above.
Galérka, Čierna platňa

Pozn. 1

V cestách sme používali 60m dvojičky, rozšírenú sadu Camelotov, čoky, skoby a plno slučiek. Nitovačka ostala doma, takže v cestách sme nechali dohromady len 2 skoby a na zlaňákoch pár slučiek + 3 skoby.

Caption of the figure above.
  Čierna platna, VII

Pozn. 2

Okrem týchto pár pekných ciest sme skúšali aj nejaké to voľné lezenie na Mlynárika. Ale tu sme nemali šťastie ani v jednej ceste. Prvá dĺžka v Diagonále (r.1974) síce druholezca pustila voľne, ale lezenie po lokroch bolo ako pitie zlomeného vína. Prudko nekonzumné. V ceste Kastrátor je zas v dĺžke za IX- ulomený chyt. Ale preliezť sa to napriek tomu dá. Cesta cez Badyl ostala nedolezená a taktiež naše ďalšie plány už spláchla voda. Tak opäť nabudúce.

Caption of the figure above.
  Zostup z Mlynárika

Pozn. 3

Podrobnosti o týchto prelezoch ako aj nákresy budú čoskoro na www.tatry.nfo.sk

Galéria je na stránke www.dodokopold.com

Caption of the figure above.
  Nástup do Rumaňáku

K prelezom týchto ciest treba poďakovať mojim spolulezcom Andrejovi Šoltýsovi (Rumaňák, Mlynárik, Galérka), Martinovi Krasňanskému (Rysy, Galérka, Pustá stráž) a Milošovi Nemému (Mlynárik).

Caption of the figure above.
  Táborisko v Bielovodskej

Dodo Kopold

Komentáre (13)

DEGUSTÁCIA TATRANSKEJ ŽULY

29.08.2010 08:35:48
- adi

pekne! tento rok to celkom sype v tych tatrach ;-)

Degustácia Tatranskej Žuly

29.08.2010 11:15:18

Pekný článok, dobré fotke a super výkony

Degustácia Tatranskej Žuly

29.08.2010 20:42:36
- Mano

Pekne Dodo a Andy. TA3 rules!!! Len tak dalej.

Degustácia Tatranskej Žuly

29.08.2010 22:16:51
- ivan

fantastické

Degustácia Tatranskej Žuly

30.08.2010 14:41:04

Vynikajuce, nema to chybu.

Degustácia Tatranskej Žuly

30.08.2010 19:37:54
- Vilo

Fantastické,abnormálne klaniam sa,blahoželám,gratulujem.

Degustácia Tatranskej Žuly

30.08.2010 22:21:05
- Zavaky

celkom pekne vyzera ta Pusta az na ten travnaty nastup..pojdem to stihnut toho roku ;-)<br /> Tie hakovacky v S stienke jak vyzeraju?

Degustácia Tatranskej Žuly

30.08.2010 22:49:01
- MatoS

super chlapi...uz aby doslo babie leto do galeerky..aaaa))

Re: Degustácia Tatranskej Žuly

31.08.2010 07:47:10
Reakcia - igor

nadherna prezentacia tatranskeho lezenia. dakujeme.

Degustácia Tatranskej Žuly

31.08.2010 09:53:17
- Mato

Super

Degustácia Tatranskej Žuly

31.08.2010 14:15:55
- vilo

Pekné výkony i článok! Som rád, sa opäť lezie aj na severe!

Degustácia Tatranskej Žuly

09.09.2010 17:57:04
-

Joj ako sa bude Martin cervenat od pychy :-)

Degustácia Tatranskej Žuly

09.09.2010 23:31:17

Nevedel som,ze sa od pychy cervena anonyme!;)<br /> Napriek tomu pri vsetkej skromnosti je tam miesto aj na trochu pychy(niekto to nazyva spokojnost).Predsa len to pre mna nie je kazdodenna prechadzka. <br />

Nový komentár

Ochrana proti spamu
tri -devät = Prosím, počkajte. Overujeme, že ste to vy ...