Afrika

  • Asi pred mesiacom sme sa vratili (okrem ineho aj) z lezeckeho tripu v Juznej Afrike (Ja, Andy Kolarik, Josky Riska), boli sme poziret do Waterval Boven-u, Mt. Everest-u, Rocklands-u, Cederbergu a zopar malych nelezenych oblasti.

Johannesburg.. Černoši, čenošky, my traja a v priemere 5 až 9 vrážd denne.. Podľa oficiálnych štatistík..  Pri našom šťastí veľmi zlá kombinácia.:)

Preto radšej sadáme do našej práve požičanej Tamarky (Toyota Corolla) a trielime na západ smer Waterval Boven, do jednej z najkrajších (hlavne) skalkárskych oblastí Južnej Afriky a možno aj Afriky celej. Parádny červeno-žltý mierne šmykľavý piesok, cesty od A po Z a od 1 po milión, žiadny ľudia a ak tak, tak len tí s ktorými sme deň predtým zažili prvú africkú párty v squate Rock’n Rope, podvečerný návrat cez township (africké ghetto) – Háááj túúrist, gooot sáááám kéééš ? - a kopec zážitkov hneď na začiatok nám napovedajú, že nás čaká naozaj super mesiac.. a škoda že len mesiac..

Caption of the figure above.

Keďže plánov je veľa a přiměřene k tomu času málo, opúšťame po troch dňoch Boven a mierime cez africké cesty-necesty južne do Mt. Everestu, tiež do jednej z top JAR oblastí plnej pohodových aj ťažkých bouldrov, ale aj vysokých stien (väčšinou trad) a zopár skaliek. Samozrejme zase prvotriedny piesok. Na tie studené noci strávené na dámskom záchode, nočné pohľady na južný kríž, pobehujúce zvieratá všade naokolo, na scenérie ako z divokého západu a hlavne na to super lezenie tak ľahko nikto z nás nezabudne.. Afrika nám zatiaľ praje naplno. Len keby v noci nemrzlo :)

Caption of the figure above.

Piesok je ale drsný, prsty krehké, Rocklands 1500 km ďaleko, Tamarka znudená, preto jej trochu naťahujeme oceľové kosti výletom na Kalahari, kde márne hľadáme levýýý, kúúnýýýý a žirafýýý. Dokonca ani šutre sme žiadne nenašli .. iba samá step.. a že vraj púšt. Ta šak co ti dzigá, Sanberg je oveľa bližšie a Mhd lacnejšie ako lietadlo..

Caption of the figure above.

V Augrabies falls parku pri hraniciach s Namíbiou už to vyzerá lepšie, aspoň nejaké šutríky, ale to by chcelo už asi Šarmove prsty a Edlingerove nohy, bo to už sú zverinky.. a hlavne to je park a sú tam Babooni (Paviány), ktorý žerú všetko čo vidia a čo nesmrdí (nás teda chvalabohu nie). No ale keď sem teda chlapci nabúchaní raz prídu a nebudú moc navoňaní, určite tú vylezú celkom tažké veci. My si teda radšej dávame „nie povolené“  treky s mačetou v ruke, v nádeji že aspoň leva stretneme, no ale sklamaní sme, lebo ani žirafu sme nevideli.. a to už je čo povedať s takým krčiskom :( A ani ten rafting nás moc nelákal, lebo v bublinkovej penovej vode sa môžem aj doma vo vani okúpať a aspoň ekzém nechytím na podpazušie..

Caption of the figure above.

Áá, konečne cesta smer Rocklands, tá známa boldrová oblasť, o ktorej každý píše, hovorí a fotí. Tie tri dni, čo sme tu poliezli bolo naozaj málo, asi ako tri mesiace alebo tri roky tu strávené.. Také tri životy by možno stačili na polezenie všetkého, čo je naokolo v okolí niekoľkých kilometrov. Teda tak nám aspoň všetci vraveli, že tu je toho veľa. Fontáč to nie je, že od boldra k boldru po lúčke, to nie. Skôr niekoľko šutrov po kope, lezitelných zo všetkých strán, móóóóóć pekne leziteľných, aj ľahko, aj ťažko, aj stredne, potom po skalnej platni si odšľapať niekam, zase to isté.. A keď sa minie, šup do auta, kúsok do priesmyku alebo napravo či naľavo a zase šutre, viac menej, no ale stále všade a veľa.. a pekných .. ako ináč.. A to domáce červené vínko z farmy tiež nie je na zahodenie po prebordlovanom dni. Plán do budúcna je jasný – letenka Cape Town, malý chrobák za 2 kilá kačiek na deň a mesiac v Rocklands. A samozrejme predtým krátka občerstvovacia a zásobovacia zastávka u nejakého šamanského čierneho brúdera.

Caption of the figure above.

No a keby neboli lúky smerom z Rocklands do Cederbergu tak ďaleko od najbližšej normálnej cesty (úplne v pr..), určite by tu vznikol Rocklands number zwei. Šutre a šutre a šutre.. No proste šutrovisko plné šutrov od kilomtra číslo jedna až po kilometer číslo neviem koľko.. a na lúke.. To sme vlastne zistili cestou za Maltézskym krížom, skalným útvarom (vežou) v pohorí Cederberg, od ktorého sme čakali, že bude odistený, ale nebol. Losovanie vyhral Andy a so spomienkou na friendy, ktoré ostali doma, túto peknú vecičku vyliezol, aby sa pokochal ako prví tým výhľadom na .. no na čo asi, samozrejme že na šutre všade naokolo. Tatranský 2 hodinový nástup sa oplatil.

Caption of the figure above.

Po opustení Cederbergu sa trip niesol už nie v čisto lezeckom duchu, do cesty nám prišlo aj nejaké to surfovanie, jaskyniarstvo, pohoda len tak,  návšteva lokálnych krčiem, či vlastne pubov (odporúčam hlavne Long Street v Cape Town) a všeličoho možného iného, čo by bolo ešte asi nadlho. Už aj týchto pár riadkov som možno prehnal, čiže sorry :)

Caption of the figure above.

Teda vlastne ešte sme boli na návšteve v Dračích Horách.. Tu sme ale iba absolvovali 2 dňový, pre Joskyho takmer smrteľný trek do sedla pod Cathin Peak (ca 3000 m.n.m.). Ak v týchto horách niekedy lietavali draky, mali naozaj super výhľad na krásne skalné hrebene a kompaktné platňové steny okolitých kopcov. Keďže ale bola južná zima a v sedle namiesto tepla snehový poprašok a mokro, lezenie nás vôbec nelákalo. ..také Juhoafrické Tatry..

Caption of the figure above.
 

No a suma + sumárum – Choďte tam, oplatí sa. Letenka do Joburgu aj do C.T. sa dá zohnať už od 500 euri, čo je naozaj málo, auto na mesiac asi za 800 éčiek (deleno počet osôb of kooours), v ňom sme sa vyspali v pohode všetci 3 ak bolo treba. Ostatné ceny ako u nás, niečo lacnejšie, ale hlavne sa platí aj za prd vo fľaši. Bezpečnosť vraj pochybná, treba byť opatrný, my sme chvalabohu žiadny problém nemali (až na baboonov), černoši sú ako bieli – niektorí hajzli, niektorí v ťažko v pohode.. My sme mali šťastie na tých druhých. Cesty, hm.. no africké.. keď sa minul asfalt, tak ho tam proste nedali (niekedy aj 100 km). Lezenie väčšinou piesok, veľmi kvalitný a je ho všade veľa.  Baby vyzerajú v pohode, taká zmes celého sveta :) A pohoda? Tá je tam všade, či už v obchodíkoch s kolou, pri horiacom sude, alebo pri pofajčievaní miestnych špecialitiek, prosto všade.  No a klasika, ak by niekto šiel, kludne nech sa ozve, nejakých sprievodcov tuším stále máme, niečo si snáď aj pamätáme, radi poradíme.

 JAR (Josky, Andy, Remo)

Viac fotiek v galérii a na flickri.

Komentáre (10)

Afrika

28.07.2009 10:19:43

..paradicka..ja by som kludne zvladol este zopar riadkov naviac a myslim, ze by som nebol sam :-)

Afrika

28.07.2009 12:26:20

kedy ja takyto clanok napisem :D to chce asi novinarskeho ducha :) no nic clanok pekny, poliezli ste si urcite to zblbnutia :) vela dalsich takychto vyletov prajem :)

Afrika

28.07.2009 22:08:27
- David SL

krásne

Afrika

29.07.2009 07:57:45
- mato

parada takto si predstavujem dovolenku, klobuk dolu

Afrika

29.07.2009 12:12:44
- Matik

Skvely clanok, paradne fotky. Ako tak na ne pozeram napada mi: nemaju v tej afrike nejaky nizsi strop?

Afrika

02.08.2009 22:53:19
- Zolo

Špekouni

Re: Afrika

30.08.2009 22:17:04
Reakcia - hanca

ryby rybate su to:)

Afrika

30.08.2009 21:26:57

fajne fajne chlapy.zavidim:))a aj clanok velice dobry:)

Afrika

08.10.2009 22:08:48
- Aďo

NáááááááááááááááááááááááááááááááDHERA

Afrika

20.03.2010 20:03:44
- Borsuk

www.africa2010.estranky.sk, co by ste mi poradili ... dik

Túto položku môžu komentovať iba prihlásený používatelia. Prihlás sa alebo zaregistruj!